اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:جمعه 12 خرداد 1391-11:34 ق.ظ

آفاتی بردامن حکومت.

بعد از آن که فضای جدید سیاسی در افغانستان به وجود آمد و جامعه جهانی این کشور را در محراق توجه خود قرار داد؛ مردم جهان در عرصه‌های مختلف، افغانستان را حمایت کردند، اما بعد از گذشت ده‌سال حکومت افغانستان، در عرصة خدمت‌رسانی، حکومت‌داری خوب، رشد اقتصاد و تامین امنیت هیچ دستاوردی نداشته است.

و هنوز هم فرصت‌های طلایی از دست می‌رود. در پی این از دست رفتن‌ها، آفت‌های وحشتناکی دامن‌گیر این حکومت شده که در زیر، به صورت خلاصه روی هر کدام آن بحث می‌کنیم.

آفت فرهنگی:  فرهنگ را مجموعه عقاید، باورها، اخلاق، آداب و رسوم یک جامعه تعریف کرده اند. در این حکومت، یافتن اصول صحیح فرهنگی و حساسیت نشان دادن در برابر آفات این مقوله، از مسوولیت‌های اصلی حکومت است؛ اما هیچ یک از امور اقتصادی، اداری، نظامی‌، امنیتی و..... در جهت رشد فرهنگی مردم قرار ندارد.

مهمترین آفات فرهنگی در یک نظام دینی و اسلامی‌ این‌هایند. تحریف و بدعت، دین‌گریزی، خرافات، شخص‌محوری، بی‌تفاوتی، خود باخته‌گی، تبدیل ارزش‌ها و الگوها، چاپلوسی و تملق، نوگرایی افراطی، تحجر و…

 بدعت‌ها وتحریف از این‌رو آفت حکومت دینی اند که اساس دین را با خطر روبه‌رو می‌سازند و حکومت دینی را که باید پاسدار دین باشد، در دستیابی به هدف اصلی‌اش ناکام می‌سازد.

هم‌چنان، دین‌گریزی نیز پدیدة نوی نیست، اما در کشور‌های اسلامی، ‌دشمنان اسلام تلاش دارند تا این پدیده را با سرمایه‌گذاری روی نسل جوان، تقویت کنند.

افغانستان کشوری است که در آن،‌ جامعه جهانی با تمام الگوهای رفتاری، شنیداری و تصویری حضور دارد. نسل جوان ما، قبل از همه آسیب‌پذیرتر است و تهاجم فرهنگی کشورهای خارجی، کم‌کم این نسل جوان را از مسوولیت‌های‌شان دور می‌سازد. این فرهنگ خارجی، درست در نقطة مقابل فرهنگ اسلامی‌ قرار دارد.

در این میان، هواپرستی در مقابل خداپرستی قرار می‌گیرد. گروهی از مردم از پذیرش قیودی که دین ارایه می‌دهد، می‌گریزند و آزادی در امور زنده‌گی را ترجیح می‌دهند. آن‌هم آزادی از نوع لیبرال و غربی را، نه آزادی‌یی که اسلام از آن تعریف داده است.

اگر هواپرستی در جامعه فراگیر شود؛ فرهنگ دین‌گریزی گسترش می‌یابد و اجرای حدود الاهی و قوانین دینی را با مشکل روبه‌رو می‌سازد. این آفتی است که جامعة ما به شدت از آن آسیب‌پذیر است. قیود اسلامی دست و پای یک جوان مسلمان را نمی‌بندد؛ بل‌که یک مسوولیت دینی و اسلامی‌ است و در جهت رشد و بالنده‌گی‌شان می‌باشد. اگر انسان در جامعه حقوقی دارد، در مقابل مسوولیت و مکلفیت‌هایی هم دارد.

اما بی‌تفاوتی سیاست‌مداران در این میان، بسیار خطرناک است. نهاد‌های آموزشی مسوولیت دارند، تا از تبدیل شدن ارزش‌ها والگوها در جامعه جلوگیری نمایند.

سیاست‌مداران و متولیان فرهنگی جامعه وظیفه دارند، الگوهای صحیح را به مردم ارایه دهند و تبلیغ کنند. بدون شک در صورت سستی مسوولان، فرصت‌طلبان از بازار آشفته فرهنگی بهره می‌برند؛ الگوهای نادرست را در برابر چشمان جامعه قرار می‌دهند

و مردم را از نظر ورزشی، هنری، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به مسیر دل‌خواه خویش می‌برند. در این موقعیت این ارزش‌ها و هنجار‌های اسلامی‌و دینی ما است که در خطر قرار می‌گیرد

. آفت اداری:

فساد اداری نیز در افغانستان غوغا می‌کند. با سرازیرشدن کمک‌های جامعه جهانی در این کشور، همة این سرمایه‌ها از دست رفت و غارت شد، و برای مردم افغانستان سودی نداشت. امروز، فقر و بیکاری بیداد می‌کند.

منشای همة این مشکلات در سیستم اداری ناکارامد و فاسد است. فساد نظام اداری و سوء مدیریت به مشکلات فراوان اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی می‌انجامد و سبب از بین رفتن نظام می‌گردد؛ البته این پدیده در بسیاری موارد، ریشه در مشکلات فرهنگی جامعه دارد.

مهمترین آفات اداری این نظام به طوری کلی عبارت اند از کارگزاران نالایق و رعایت نکردن اصل شایسته‌سالاری، احتجاب (فاصله میان مردم و مسوولان)، ابهام سیاست‌ها، عدم نظارت برمسوولان،حاکمیت رابطه به جای قانون و ضابطه، رشوت خواری به صورت فرهنگ کار اداری، کاغذبازی، عمل نکردن به وعده‌ها، قانون‌گریزی، سازش‌کاری، بی‌عدالتی، ضعف امنیتی و نظامی‌، خواص‌گرایی و…

آفت اقتصادی:  باتوجه به این که دولت افغانستان مورد حمایت اقتصادی جامعة جهانی قرار دارد و در این چندسال فرصت‌های خوبی در اختیار داشت، ولی در عرصة رشد اقتصادی ناکام بود.

آن‌چه را که به عنوان نوسازی و بازسازی مشاهده می‌کنید، در آن بیشتر سکتور خصوصی نقش خودش را داشته است و حکومت افغانستان در ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی این کشور هیچ کاری انجام نداده است.

به گونة مثال؛ افغانستان یک کشوری زراعتی است، تاحال وزرات محترم زراعت کدام اقدامی را در ایجاد زیرساخت‌های اقتصاد زراعتی کشور انجام داده است؟

اقتصاد زراعتی در رشد و انکشاف اقتصاد کشور بسیار مهم است؛ در حالی که روستا‌ها همه تخلیه‌ شدند و تراکم جمعیت در شهر‌های افغانستان باعث شده که ما شاهد ناهنجاری‌های اجتماعی چون فقر، بیکاری، دزدی، آدم ربایی و ده‌ها مشکل دیگر باشیم.

یا وزرات انرژی و آب با این همه سرمایه‌گذاری‌هایی که رویش صورت گرفت، در قسمت جلوگیری از آب‌های سرگردان این سرزمین، چه کار‌هایی انجام داده است؟ وزارتی که تا هنوز مشکل برق پایتخت ر ا نتوانسته، حل کند؛ چه انتظار می‌رود که تمام شهرهای افغانستان را روشن سازد؟

اکنون این همه رشد فرهنگ مصرف‌گرایی، کاپی کردن الگوهای رفتاری و اجتماعی دیگران، گریز دولت از مسوولیت‌ها‌ و ده‌ها مشکل دیگر، چنان آفاتی بر دامن حکومت می‌نماید که حتا مسیر حرکت زنده‌گی مردم را منحرف ساخته است.

نشرشده در روزنامه مانده گار20/2/1391:http://www.mandegardaily.af/spip.php?article11728
نوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات