اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:یکشنبه 19 شهریور 1391-03:02 ب.ظ

علی (ع) نمونه یک انسان کامل!

گرچه علی(ع)  روح بزرگی بود در كالبد تنگ جهان و جامعه دوران علی شایستگی ایشان را نداشت و او بزرگتر از آن جامعه و فراتر از ظرفیت آن مردم بود، اما وقتی نام رفتار علوی یا دولت علوی را می‌شنویم، باید متوجه باشیم كه سخن از یك شخص، هر چند بزرگ، در میان نیست؛ بلكه گفتگو از یك مكتب است كه علی نمونه بارز و برجسته تربیت شده این مكتب می ‌باشد. مكتبی كه بنیانگذارش پیامبر بزرگ خدا بود و ایشان شاگرد برجسته آن مكتب. او از پیامبر آموخت كه جامعه دینی جامعه‌ای است كه بدون لكنت زبان بشود حق ضعفا و محرومین را و طبقات پایین جامعه را كه معمولا قدرت مطالبه حقوق خود را ندارند ـ از صاحبان قدرت و ثروت گرفت.

روایت از ایشان نقل شده كه فرمودند: «انی سمعت رسول الله. یقول فی غیر مره» من شنیدم كه به شكل متواتر در موقعیت‌های مختلف، پیامبر این نكته را به زبان آورد كه: «لن تقدس امه لا یوخذ للضعیف فیها حقه من القوی غیر متتعتع» آن امت و جامعه‌ای كه حق ضعیفان را نشود بدون لكنت زبان و بدون ترس از اقویا و صاحبان قدرت و ثروت مطالبه كرد، قابل تقدیس و پاكیزه نیست. اینها در واقع تعریف جامعه دینی است. از زبان پیامبر اكرم كه استاد و مربی علی بن‌ابی طالب است وحضرت  فرمود: «اناعبد من عبید محمد(ص) ». یعنی  من بنده‌ای از بندگان محمدم و مثل برده در برابر محمدم. یعنی هر چه دارم از اوست. در قاموس علی ‌بن‌ابی ‌طالب (ع) دولت دینی، ضامن عدالت دینی، ضامن حدود خدا، قوانین خدا و حقوق مردم است. حریم مردم، حریم خداست و حق‌الله؛ منتهی با تعریف دینیش نه با تعریف ماتریالیستی، تعریف لیبرالی و تعریف ماركسیستی‌اش تجاوز به حریم انسانها و حقوق مسلم آنها، تجاوز به حریم خداست.

این منطق علی ‌بن‌ابی ‌طالب است و بارها در نهج‌البلاغه به تعابیر مختلف آورده‌اند. و باز ایشان از پیامبر اكرم نقل كرده‌اند كه پیامبر فرمود: «من قتل دون حقه فهو شهید». هر كس برای  دفاع از حق وحقوقش، چه حقوق معنوی یعنی كرامت و عزت انسانیش و چه حقوق مادی اش، یعنی در مبارزه با ظلم كشته بشود شهید راه خداست. این یكی از پاسخها به كسانی است كه بارها گفته‌اند و می‌نویسند دین سراسر تكلیف است وحق و حقوق در دین اكرام نشده. چطور از حق و حقوق بشر در دین صحبتی  نشده وقتی  كه پیامبرش می‌گوید: اگر در راه دفاع از حقوقتان كشته بشوید، انگار در راه خدا كشته شده‌اید. شهیدید مثل آنهایی كه در جنگ احد و خندق در ركاب حضرت محمد شمشیر زدند و كشته شدند. منتهی نه حقوق تنها. حقوق توام با تكلیف. حقوقی كه متقابلاً منشا مسئولیتهایی است. در دیدگاه‌های توتالیتر و نظامهای استبدادی مردم فقط تكلیف دارند و حقوقی ندارند. در نظامهای ماتریالیستی و لیبرال سرمایه‌داری كه بر اساس غرایز انسان بنا شده مردم طبق ادعای تئوریك، فقط حقوق دارند و از مسئولیت‌های انسان نباید حرف زد. شما تا از مسولیت و تكلیف حرف بزنی متهم می شوی  به نقض حقوق بشر و به محض اینكه از آرمان‌ها و حدود ارزش حرف بزنی متهم می ‌شوی به تئوریزه كردن خشونت. اما در تفكر علی بن‌ابی ‌طالب همه انسانها بدون استثناء حقوقی دارند و وظایف و مسئولیت‌هایی   به اندازه‌ای  كه به مسئولیت‌ها عمل می ‌كنند، حقوق برای آنها حتما محترم است و به اندازه‌ای كه از حقوق استفاده می كنند مسولیت‌هایی  دارند كه باید به آن تن در دهند. مسئولیتهایی  در برابر خدا، در برابر مردم و در برابر حق و سرنوشت خودشان. بنابراین می بینید كه بین مبارزه با ظلم و دفاع از حقوق مردم با راه خدا و شهادت در راه خدا، یك پیوند عقیدتی  در منطق علی ‌بن‌ابی طالب (ع) برقرار است .

این تعریفی كه از جامعه دینی که اینجا امد ، پیامبر در باره‌اش فرمود: هیچ كس به اندازه علی قدرت ایجاد چنین سیستمی و ساختن پرداختن چنین جامعه‌ای را ندارد و بنابراین خداوند او را بعنوان وصی و خلیفه بعد از من نصب كرد و پیامبر در روز غدیر خم، این را به مردم ابلاغ كرد كه مردم« علی ‌ اقواكم علی  هذل الامر» یعنی هیچ كس به اندازه علی نخواهد توانست چنین جامعه‌ای را بسازد و لذا او حق خلافت دارد. لذا او از طرف خداوند به حاكیمت منصوب شده. این انتصاب ملاكش چیست؟ این است كه او بیشتر از همه به حقوق مردم وفا می‌كند و بیشتر از همه به مردم برای رسیدن به كمالات دنیوی و آخروی ‌شان كمك می‌كند. همین منطق است كه ایشان در خطبه 132 نهج‌البلاغه در مانیفست حكومتی شان می فرمایند: درحكومت اسلامی  كسی كه بخیل است و حرص می ‌ورزد و چشم كج در مال مردم و نگاه تحقیر‌آمیز به حقوق مردم دارد، نباید مسؤول باشد. افراد جاهل و قشری و عوام حق ندارند وارد حكومت دینی بشوند. «و لا الحافی و لا الحسائف و لا المرتشی». رشوه خواران «ولا المعطل للسنه». آنهایی كه سنت خدا و پیامبر را تعطیل می‌كنند؛ یعنی در حكومت با قانون بازی می كنند و هر جا و هر وقت دلشان بخواهد قانون الهی را اجراء می كنند و هر جا دلشان می خواهد اجرا نمی‌كنند. فرمود من به اینها اجازه نمی ‌دهم در حكومت دینی وارد بشوند. من نمی ‌گذارم فاسدها و باندهایی بی ‌تقوا بر جان و مال و حقوق مردم مسلط بشوند. تا زنده‌ام نمی ‌گذارم افراد بخیل و حریص به مال مردم، آدمهای دنیا طلب و عیاش و پرخور بر مردم حكومت كنند و وارد دولت بشوند. نمی ‌گذارم افراد نادان و قشری و جاهل بر سر كار بیایند تا جامعه را منحرف كنند. «الجاهل یضلهم بجهله». اگر جاهلان و سفها، افراد سخیف و نادان بر سر كار بیایند، جامعه را منحرف می‌كنند و نمی گذارم افراد زورگو و مستبد بر مردم مسلط شوند تا با بیعدالتی  حكم برانند و اموال مردم و فقرا را بالابكشند و همه چیز را توجیه كنند و افراد بی ‌زبان و نجیب را در جامعه محروم كنند.«یقطعهم بجفائه». نمی ‌گذارم رشوه‌خواران در مدیریت‌های حكومت نفوذ كنند تا حقوق مظلومین فراموش شود. «المرتشی فی الحكم». نمی ‌‌گذارم قاضی‌های  رشوه‌خوار بر گردن مردم سوار شوند تا مردم را نابود و سنت پیامبر را تحقیر كنند. فرمود: منطق من در حكومت این است و هر كس با من است بسم‌ الله….. هر كس بر من است باز هم بسم الله

 در روایت دیگری فرمود: بدترین حاكمان و دولتمردان آنها هستند كه حب‌الفخر دارند. حب‌الفخر یعنی  همین جاه‌طلبی ، شهرت‌طلبی  ، شهرت پرستی  و خود را از مردم بالاتر دیدن. فرمود در حكومت اسلامی  حاكمان حق ندارند از بالا به مردم نگاه كنند و مردم را پایین‌تر از خودشان بدانند و ببینند. فرمود:من با حاكمان متكبر نمی ‌توانم كنار بیایم و همه آنها را یا اصلاح و یا حذفشان می كنم.... 

بنابراین شما باید مراقب آن ایده‌ای  باشید كه به صراحت یا با كنایه می‌گویند یا می‌نویسند كه حاكمیت اصلا نباید و نمی ‌تواند ارزشهای فردی و اجتماعی اسلام را در سطح امور عمومی  و اجتماعی پاسداری كند. دولت پاسبان نیكی ‌ها نیست اصلا نباید كشیك ارزشها و عدالت را بكشد. فقط دولت ژاندارم امنیت است. دولت فقط باید آزادی رقابت در عرصه اقتصاد و در عرصه سیاست و عرصه فرهنگ ایجاد بكند. امنیت برای رقابت آزاد بدون هیچ شرط و حدود اخلاقی وفكری ایجاد كند و نه در عرصه فرهنگ مسؤول دفاع از حقیقت است ونه در عرصه اخلاقیات اجتماعی مسؤول دفاع از ارزشهاست ونه در عرصه اقتصاد، سیاست و حقوق اجتماعی مسؤول اجرای  عدالت است. این منطق می‌گوید: چه بسا لازم است كه دولتها برای حفظ قدرت و امنیت صاحبان ثروت بر خلاف ایمان، بر خلاف انسانیت و مذهب عمل بكنند. و آدم عاقل و انسان خردمند نباید دولت مردمی را به این دلیل سرزنش كند كه چرا به منظور حفظ حكومت و قدرت از راههای  غلط و عجیب و غریب استفاده كردی. برای  اینكه در این منطق اگر رجال  سیاسی امروز به خاطر بی ‌تقوایی  متهم بشود، فردا به خاطر نتیجه‌اش ـ یعنی  كسب قدرت ـ در افكارعمومی تبرئه می ‌شود. یعنی  می ‌گویند افكار عمومی  عمل بد را به نتایجش می ‌بخشند. تو هر كاری می ‌خواهی بكن و به هر ترتیبی میخواهی  به قدرت برسی، برس. مسئله‌ای نیست افكار عمومی فراموش می‌كند! شبیه این تعابیر را از نظریه‌ پردازان سیاسی غرب و پدران سكولاریسم از آقای ماكیاولی  تا دیگران تا همین امروز شماها زیاد می بینید. اینها اساسی  را گذاشتند كه طبق آن ملاحظات ارزشی نباید در تصمیم‌گیری دولت مردان دخالت كند چون معتقدند كه با شخصیت اخلاقی نمی شود دولت تشكیل داد و به خصوص نمی شود آنها را حفظ كرد و بنابراین اخلاق از سیاست و دیانت از حكومت جداست و حتما احتیاج است به یك مقداری حقه‌ بازی  و تظاهر و عوام‌ فریبی،بخصوص در سیستم جمهوری كه بایدآراء را به هر شكلی جمع كرد و مسأله اصلی در آراء، مسأله كمیت است نه كیفیت و بنابراین دروغهای زیبای شهریار و حاكم و دولتمرد برای حفظ شهروندان در اطراف او لازم است و فرزانه كسی است كه ماهرانه دروغ بگوید. مهم این نیست كه تو راست می ‌گویی یا دروغ. مهم این است كه قدرت بدست بیاید و قدرت را نباید با معیارهای دینی و ارزشی ارزیابی كرد. چون ارزشها متعلق به حوزه خصوصی آدمها هستند. نمی توانند ملاك داوری در مورد اقدامات عمومی باشند. كه اینها همه مبنای تفكر سكولار و درست در مقابل تفكر علی بن ابی طالب (ع) است.

تفكر سكولار كه می گویم، اعم از دیدگاه‌های سلطنتی وتوتالیتر و استبدادی سكولار است كه كسانی مثل خود ماكیاولی یا توماس هابز طرفدارش بودند. یا نظامهای سكولار لیبرال كه تئوریسین‌های  جامعه مدنی در سنت لیبرالیسم طرفدارش بوده‌اند از جان لاك به بعد تا نظریه‌پردازان معاصر نئولیبرال. دنباله‌های این جریان در چند دهه اخیر، بطور خاص ادعا كرده‌اند كه یك راه میان‌بر جدیدی  كشف كرده‌اند برای رفورم‌های رادیكال تر در دولتهای سنتی و آن نه فقط تجدید نظر در ریشه‌ حقوق واخلاق بلكه تجدید نظر در ریشه‌های زبان و فهم مردم است. برای اینكه ریشه افكار قدیمی را در باب عدالت اجتماعی و ارزشها از خاك ذهن بشر بكنیم. چون مشكل بشر سنتی در ابهام زبان و انحراف زبان است.مشكل اصلی در ماهیت واژه‌هاست. واژه‌های قدیمی ‌ای  مثل عدالت. و باید این واژه‌های  قدیمی مثل عدالت را بازنشست كرد و از رده خارج كرد و به جایش واژه‌های نویی  بسازیم كه همه این مفاهیم را مقید و محدود كند. یعنی  مفاهیمی مثل عدالت یا ارزشهای اجتماعی كه معیارهای  فطری ما قبل دولتی اند برای دولتها و حاكمیت‌ها مزاحمند. اینها كه اشاره می ‌كنم یك مقدار زیادش را شما در نظریات فیلسوفان تحلیلی  و گرایشات پوزیتیویستی  در باب حقوق بشر می توانید تعقیب كنید. ببینید كه چطور اینها همه مسئله عدالت و ارزشها را صرفاً به منازعات لفظی تبدیل كردند و گفتند تمام صحبتهایی  كه از عدالت اقتصادی  و ارزشهای  اجتماعی  و حكومتی  می ‌شود كه حكومت‌ها باید ارزشی  باشند و دولتها باید ارزشی  عمل كنند، اینها همه نقض علم اقتصاد و نقض علم سیاست است. این اقتصاد كلاسیك و سیاست كلاسیك كه در دانشگاهها  تدریس می‌كنند، مضمونش همین‌هاست ما و  شما جرات درك ریشه‌ای آنها و جرات نقد آنها را به این زودی‌ها نخواهید داشت.

چون نظام آموزشی ما، نظام آموزشی مبتنی بر کاپی و تقلید است. نه مبتنی بر اجتهاد و ابتكار و خلاقیت. اینها صریحا می  ‌گویند كه نباید با اعلامیه‌  نویسی  یك حقوق زایدی  را برای  فقرا و طبقات پایین در جامعه ایجاد كرد. اینها موی  دماغ می ‌شوند، پررو می ‌شوند و این شعارها و تعابیر، این اصطلاحات، ما بعدالطبیعه است و اصطلاحات و تعابیر ایدئولوژیك است و اینها نباید واردعرصه سیاست و مدیریت و اقتصاد بشود واین تعابیر ما بعدالطبیعی را ضعفا و فقرا با همدستی  یك مشت مذهبی اما شاعر پیشه ابداع كردند برای اینكه جلو توسعه را بگیرند.منتهی خوشبختانه حق و حقوق با اعلامیه نویسی  گرسنه‌ها و مدافعان گرسنگان ایجاد نمی ‌شود و این حقوق الهی  مردم واین حرفها یك مشت تركیبات كاذب است وحقوق در منطق ما قرار داد محض است. زبان عدالتخواهان و زبان بنیادگراهای دینی  اصلا مشكل ذاتی  دارد و این شعارها یك مقدار اصوات بی‌معنی  است. اینها صرف‌الاسم‌ است. شما بحثهایی  كه پوزیتیسها كرده‌اند نگاه كنید. تمام ارزشهای  اخلاقی و تمام گذاره‌های مابعدالطبیعی همه را می گویند بی‌معنی و پوچ است. كیست كه نداند تمركز بی ‌قید و شرط سرمایه‌های انبوه برای مصارف شخصی و به نفع یك اقلیت فاسد مبتنی بر غصب و اسراف وتبذیر و ربا،این‌ها با ایدئولوژی ماتریالیسم در غرب ودر جهان تئوریزه شد و ناخدایان سرمایه‌ داری لیبرال صریحاً گفته‌اند كه به تقدم ماده معتقدند و این ماتریالیسم اگر روزگاری معنا داشت، دیگر امروز خیلی ابلهانه و ارتجاعی است . امروز هر كسی در سطح مفاهیم سیاسی بزرگ مثل دولت و فلسفه قدرت، از عدل و ارزشها حرف بزند، او را فناتیك و ضد‌استاندارد لقب می ‌دهند و ضد‌استاندارد خونش در همه جای دنیا مباح است. احزاب نامرئی كه بلدند چطور حكومتهای انقلابی را بدون براندازی بازسازی بكنند و پوستش را حفظ بكنند و محتویاتش را تغییر بدهند و پشت همین استانداردهای جهانی قایم میشوند.

به قول سلمان فارسی وقتی كه دید بعد از فوت پیامبر ریختند به خانه علی و علی را به زور كشیدند به سمت مسجد برای بیعت. آنجا دارد كه بعضی از اصحاب خاص حضرت امیر دست به شمشیر به چشم علی نگاه می ‌كردند كه ایشان فرمان درگیری بدهند و حضرت امیر با چشمش اشاره كرد كه كاری نكنید. سلمان فارسی كنار كوچه ایستاده بود و دید كه دارند با علی چه می‌كنند. وقتی كه حضرت امیر علامت داد كه كاری نكنید.این دورانی است كه باید تحمل كرد. دوران سكوت برای وحدت. و دوران قیام برای  عدالت بعداً خواهد رسید. آنجا دارد كه سلمان فارسی وقتی كه دید عمامه‌ علی را به گردنش انداخته‌اند و دارند او را می‌ برند، به دیوار تكیه كرده بود و رو كرد به مردم و با لهجه فارسی گفت: كردید و نكردید.خطاب به آن جامعه و وارثان انقلاب پیامبر گفت كردید و نكردید. مسلمانی كردید و نكردید. حفظ ظواهر كردید اما باطنش را به باد دادید. مغز انقلاب را فدای قشرش كردید و مضمون انقلاب را فدای فرمش كردید.

چرا خطر حذف موجه ارزشهای انقلابی همیشه بعد از پیروزی و استقرار یك انقلاب، دوباره یك خطر جدی، تهدید‌كننده و زنده است؟ چرا؟ علی ‌بن ابی  طالب دو و نیم دهه بعد از رحلت پیامبر وقتی وارد حكومت شد، با تمام وجودش این فاجعه را لمس كرد و خواست اوضاع را برگرداند. خواست تغییر در سیستم ایجاد بكند و سه تا جنگ داخلی بر او تحمیل كردند. دوستان سابق خودش. برای اینكه حتی اگر هیئت حاكمه بعد از انقلاب، فاسد نشود و فاسد نباشد ـ كه خیلی ‌ها‌یشان آدمهای درستی و خوبی بوده و هستند ـ ولی طبقه حاكم كه غیر از هیئت حاكمه است و از قبل از انقلاب در جامعه سیستم سازی كرده، گلوگاه‌های جامعه ونظام را می ‌شناسند و دوباره می ‌آیند آنجا سوار می شوند. یعنی  ضد حمله ضد انقلاب به انقلاب، بعد از 10، 20 سال بعداز پیروزی  انقلاب. نه با تركش و خونریزی. جنگ سرد و بدون سر و صدا و با كار نرم‌افزاری  همه چیز را دوباره پس می ‌گیرند. این را دوستان میداند  که طبقه حاكم غیراز هیئت حاكم است. هیئت حاكمه یك گروه سیاسی  است كه بر اهرمهای  رسمی مدیریت، مسلط است و ظاهراً آنها تصمیم می ‌گیرند؛ اما طبقه حاكم آن گروه اجتماعی ‌اند كه سلطه ‌شان سلطه اعتباری و قانونی نیست. رسمی  نیست. اما سلطه حقیقی و عملی است. یعنی در واقع سلطه دست آنهاست، نه دست انقلابیونی كه فقط برای پستها آمده‌اند و آن نوك هرم نشسته‌اند.

 این‌ها اتفاقاتی است كه در صدر اسلام برای علی ‌بن ابی‌طالب (ص) هم افتاد و علی با این وضعیت درگیر شد  و گرفتار همه اینها بود  در نهج‌البلاغه بخوانید كه سراسر گلایه از همین اوضاع است و از مردم سردی كه مثل سنگ، علی را نگاه می كردند و تنهایش می ‌گذاشتند. همان‌هایی كه وقتی برای  بیعت هجوم آوردند فرمود: آنقدر جمعیت ریخت كه من زیر دست و پا ماندم. لباسم پاره شد و حسن و حسین زیر دست و پا له شدند. همین مردم، وقتی كه وارد پروسه اجرای عدالت شدم و تلخی عدالت را چشیدند بعضی از همین‌هایی  كه با من بیعت كردند از دین بیرون رفتند. گفتند: حالا كه تو ازدین می‌گویی اصلا ما دین نمی ‌خواهیم و بسیارشان پیمان شكستند و آنهایی  كه پیمان نشكستند، من را در درگیریها و نبرد تنها گذاشتند و این بود كه نبرد عدالت علی نیمه‌كاره ماند و كار علی  را ساخت. ولی او در طول 5 سال حكومتش با نحوه حكومتش و با نحوه شهادتش كار همه اینها را در تاریخ یكسره كرد. علی  برای اینها در تاریخ آبرو نگذاشته، هر كس لااقل در جوامع اسلامی و شیعی بر سر حكومت بیاید، مردم فوری با عهدنامه مالك اشتر و نهج‌البلاغه مقایسه‌اش می‌كنند. جرات هم نكنند مشروعیتش را زیر سوال ببرند، مشروعیت آنها در دل همه زیر سوال است.

اگر دین را به عنوان یك دعوت بزرگ ببینیم، قبل از اینكه او را به عنوان یك سنت ـ به همین معنای  جامعه‌شناسی غیردینی عرض می كنم، نه سنت به معنی سنت معصوم كه اصلا كلمه سنت درونش  طراوت و طراوت همیشگی خوابیده ـ آن‌زمان خواهیم دید كه تمام آموزه‌های اسلام حتی حاشیه‌ای ‌ترین آنها حتماً حاوی راه گشاترین دیامیزم برای برافكندن طرحهای تازه و ایجاد یك وضعیت تازه در  جامعه است.

شما ببینید مبارزه داخلی دشواری كه امام‌ علی ‌بن‌ابی‌طالب(ع) بعد از خلافت و حاكمیت درگیرش شد، به مراتب پیچیده‌تر و از پای درآورنده‌تر از مبارزه‌های دوران جوانی علی بن‌ابی ‌طالب بود یعنی جنگ رودررو با كفار و مشركین و اشراف قریش . علی(ع) كه هیچ وقت از خطر نترسید. حضرت زهرا(س) ـ در خطبه ده روز بعد از رحلت پیامبر در خطبه فدكیه در مسجد مدینه‌ـ می ‌گوید: «هر وقت كه شما از درگیری می‌ترسیدید، هم طرفدار ارزشها بودید و هم حاضر نبودید كشته بشوید. اینگونه طرفداری  مجانی از عدالت، طرفداری  بی هزینه از عدالت، هر جا خطری بود  پدرم علی  را می ‌فرستاد به حلقوم جنگ وخطر» علی آدم خط شكن بود. خودش در نهج‌البلاغه می گوید: من از 16 سالگی در خط مقدم می ‌جنگم تا حالا كه بیش از 60 سال از عمرم گذشته و آنقدر تیر و تركش خورده‌ام كه قیافه‌ام عوض شده، كه چهره‌ام برگشته و آثار جراحت روی صورتم است. درجایی  می‌گوید: «و‌الله، اگر همه عرب یك طرف بایستند و من هم یك طرف؛ به خدا سوگند من نمی ترسم. برای اینكه اصلا برای من كمیّت مهم نیست». همین علی در دوران حكومتش آنقدر تنها می ‌شود و آنقدر تنها می گذارندش كه نیمه‌ شب، تنها باید برود در نخلستانهای  كوفه گریه كند و یا سرش را درون چاه بكند و با چاه شروع به ناله كند. گفت: خدایا تو خطر دوستانم را یك جور دفع بكن، دشمنانم با من! علی (ع) بعد از آنكه حكومت را گرفت، انقلابی تر از گذشته شد. محكم تر از قبل از حكومت، شعار عدالت داد.

حضرت علی در عزل و نصب‌ها‌یشان به شدت جوان‌گرا بودند. جوانان كه كمتر اهل معامله‌اند، اینها وقتی به یك ارزش ایمان آوردند، صادقانه‌تر پایش می ‌ایستند. جوانهای گمنامی  را پیدا می‌كرد، به حكومت ایران، یمن، مصر و این طرف وآن‌طرف می ‌فرستاد؛ بعد به طلحه و زبیر و بزرگترین سابقه داران و هم ‌رزمهای خودش، كسانیكه در حد خودش برای رهبری  و خلاقیت مطرح بودند؛ حتی ولایت   و شهرداری بصره و كوفه را به این‌ها نداد كه بعد رفتند و جنگ جمل به راه انداختند. این كارهای علی بن‌ابی ‌طالب درست بر خلاف سیر همه دیپلمات‌های سیاسی و رجال قدیم و جدید شرق و غرب دنیاست، برای اینكه رجال سیاسی سخنرانی ‌هایشان با هم فرق می‌كند، ولی نحوه حكومت‌شان مثل هم است.یك قسم حرف می ‌زنند، قسم  دیگری حكومت می ‌كنند. امام علی هم قسم دیگری حرف زد و هم قسم دیگری حكومت كرد، كه با او در افتادند. علی بن‌ابی  ‌طالب (ع) است كه وقتی مالك را به مصر، شمال آفریقا می ‌فرستد، به او می ‌گوید كه با مردم حرف بزن، در میان مردم باش، فاصله‌ات را از مردم زیاد نكن. اگرمردم به تو شك كردند و پشت سرت دارند پچ‌پچ می ‌كنند، سكوت نكن و برو برای  مردم توضیح بده  مثل كف دست.

در روایت حضرت علی (ع) است كه مثل كف دست با مردم صاف باش، عذرت را به مردم بگو و اگر مشكلی داشتی  از مردم عذر خواهی كن! علی به مردم گفت: من به شما خدمت می كنم، اما بنده شما نیستم، شما هم بنده من نیستید؛ همه جای  دنیا می‌گویند كه مردم بنده و نوكر حكومتند! ریاكارانند كه می‌خواهند به طرز پیچیده سوار گردن مردم بشوند. می گویند مردم ما بنده شماییم و بعد كار خودشان را می‌كنند. اما علی  (ع) گفت: نه شما بنده من‌ هستید ونه من بنده شما. «انا و انتم عبید مملو كون لرب العالمین». فقط خدا مالك ماست. البته من در برابر شما مسؤولیت‌هایی دارم، به این دلیل كه خدا از من خواسته. و من به این مسؤولیت‌هایم عمل می ‌كنم، حتی  اگر به من پشت كنید. من به تكلیفی كه در برابر شما دارم، یعنی خدمت به شما، عمل می‌كنم. اگر شما با من قهر بكنید، من با شما قهر نمی ‌كنم. من به تكلیفم عمل می كنم. این است حکومت دینی و اسلامی که حاکیمان جهان اسلام خودش را بااین سیره وروش  اشنابیسازد و علی (ع) در شب  نوزده رمضان ماه رحمت و ماه بزرگ درمحراب مسجد درحالی راز نیاز با خدا خویش فرق سرش را  شکافتند وتا یک باری دیگر یار ویاوری یتیمان و فریادی عدالت خواهی  در درازای تاریخ خاموش شود.

نشرشده درهفته نامه مردم:


نوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic