اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:یکشنبه 1 بهمن 1391-01:44 ب.ظ

چانه زنی رئیس جمهور کرزی، با همتای امریکایی شان!

مدتی قبل رئیس جمهور کرزی طی یک سفر رسمی به امریکا رفت و با مقامات بلند پایه امریکا از جمله بارک اوباما رئیس جمهور آن کشور دیدار و کفتگو کردند. اهداف عمده این سفر که از قبل اعلان شده بود موارد مهمی از قبیل نیروهای آمریکا از افغانستان بعد از 2014، واگذاری کامل زندان بگرام به نیروهای امنیتی افغان تجهیز و تقویت نیروهای رزمی افغانستان تصریح روند مصالحه بانیروها مخالف دولت، تعهد مالی و اقتصادی امریکا بعد از سال 2013 محور عمده صحبت ها ی ای دو رهبر را تشکیل میداد. این سفر در حالی صورت گرفت که خوشبینی ها  و نظریات متفاوت را کارشناسان سیاسی و اپوزیسیون دولت مطرح نمودند.


رئیس جمهور کرزی در مدت که در آمریکا حضور داشت طی جلسات متعدد  با مقامات امریکایی و خاصتأ رئیس جمهور اوباما بر سر امضاء پیمان امنیتی و ایجاد پایگاه های امریکا در کشور و امتیاز گرفتن از جانب امریکا چانه زنی نموده است ولی رئیس جمهور کرزی در این چانه زنی ظاهرأ موفق نبوده است. آنچه که مردم افغانستان  خوشبینی هاو انتظارت زیادی را  از این سفر داشتند برآورده نشده است ولی در کل روی هم رفته...

در شرایط حساس فعلی خودش میتواند برای افغانستان واینده این کشور خوش بینهای را ایجاد نمایند .

دراین سفر خروج نیروهای امریکائی بعد از 2014 تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغانستان واگذاری کامل زندان بگرام و سایر موارد را آقای کرزی تعهد شان را از جانب امریکا ظاهرأ بدست آورده است.

قبل از سفر رئیس جمهور کرزی به امریکا بارک اوباما گفته بود که بعد از سال 2014 هیچ یک از نیروهای رزمی امریکا در افغانستان حضور نخواهد داشت. به دنبال گفته های بارک اوباما فرمانده نیروهای امریکائی در افغانستان اعلان نمود که طرح تعداد حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را به کمیت های مختلف به رئیس جمهور اوباما پیشنهاد نموده است، تا این نیروها بتواند علاوه بر تجهیزات و آموزش نیروهای امنیتی افغان بر حمایت های رزمی علیه گروهای مسلح دولت ادامه دهد. یکی از مواردی که در این سفر مطرح شد مصئونیت قضایی نیروهای امریکایی در افغانستان بوده که رئیس جمهور اوباما صراحتأ به آقای کرزی گفته که در صورتیکه با این موضوع جانب افغانستان موافقه نکند امریکا، افغانستان ار حمایت نخواهد کرد.

این وضعیت نشان دادکه رئیس جمهور کرزی را غافلگیر کرده است و برای جانب افغانستان شرط گذاشته که حمایت صورت خواهد گرفت مشروط بر ای اینکه نیروهای رزمی ما از پی گرد قضایی در افغانستان مصئون باشد و از طرف دیگر رئیس جمهور کرزی در ختم سفرش از امریکا طی کنفرانس مطبوعاتی سفرش به امریکا را پر از دست آورد عنوان نمود و اضهار امیداوری کرده است تا با حمایت مالی و اقتصادی امریکا بتواند زمینه یک انتخابات شفاف و عادلانه را در کشور مساعد نموده و امریکا تعهد نموده است که نیروهای امنیتی افغانستان را تقویت و آموزش دهد تا نیروهای امنیتی ما خود شان امنیت کشور را بدست گیرد. اما آنچه که از گفته ها و بیانات آقای کرزی در کنفرانس مطبوعاتی معلوم شد، همه این موضوعات و تعهدهایی که صورت گرفته شفاهی بوده و هیچ سند رسمی در این خصوص با جانب امریکا به امضاء نرسیده است این خودش می تواند نکته عطفی باشد که بیشتر خوشبینی ها را نسبت به این سفر کاسته است.

مصونیت قضایی نیروهای امریکایی را که یکی از خواست های عمده جانب امریکا میباشد آن را رئیس جمهور کرزی گفته از صلاحیت های لویه جرگه افغانستان است، تا در این زمینه تصمیم بگیرد.

موضوع صلح و آشتی با طالبان و ایجاد دفتر در کشور دومی یعنی قطر موردی است که ماه ها روی آن بحث صورت گرفته است، امریکا علاقمند است که این دفتر باید هرچه زودتر ایجاد و کارش را آغاز نمایند چیزی که طالبان آنرا رد نموده حاضر نیست با حکومت افغانستان مستقیمأ مزاکره نماید و از جانب دیگر حکومت افغانستان زیاد تمایل ندارد که گفتگوی صلح در کشور دومی صورت گیرد این گفتگو ها باید در داخل  کشور صورت گیرد تا دریک فضای اعتماد و همسویی زمینه صلح درکشور مساعد شود  و حمایت همه جریان ها ی سیاسی را در برداشته باشد . باور ما این است که به جای ایجاد دفتر طالبان و گفتگو با آنها در کشور دومی یعنی قطر این زمینه در داخل کشور باید زمینه سازی  شود تا دولت افغانستان در کل یعنی شورای ملی، نهادهای مدنی، همه در آن اشتراک داشته باشد تا از این فرصت پیش آمده زمینه یک بستر ثبات و امنیت را در کشور ایجاد نموده تا افغانستان را از این مرحله حساس و سرنوشت ساز نجات داده و صلح دائمی در کشور پیاده شود.نوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات