اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:جمعه 13 بهمن 1391-12:50 ب.ظ

انتخابات آینده و نگرانیها از مهندسی شدن تقلب درآن

انتخابات ریاست جمهوری 2014 از همین حالا  نگرانیها و تشویش ها را درمیان محافل سیاسی و مدنی افغانستان  ایجاد کرده است.   این درحالی است که انتخابات یکی از مولفه های اساسی در نظام های دمکراتیک میباشند و این بهترین روش هستند که مردم دریک رقابت سالم وآزاد رئیس جمهور شان را انتخاب می کنند.   افغانستان کشور است که در سه  دهه گذشته  مشکلات و بدبختیهای  زیادی را  متقبل شده و تنها پروسه اساسی و ملی که میتواند در عرصه سیاسی  این کشوررا  نجات دهد برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه میباشند،  چیزی که در طول این 13 سال به آن توجه و عمل نشده و  برگزاری چند دوره ای انتخابات در کشور نشان میدهد که حکومت افغانستان در برگزاری این پروسه حیاتی ومهم مسولیت شان را  به درستی انجام نداده وانتخابات دوره ای گذشته ریاست جمهوری و انتخابات مجلس نماینده گان سروصداهای زیادی به دنبال داشت ، از دخالت مستقیم حکومت درنحوه  برگزاری انتخابات و سبوتاژ کردن  آن به نفع خود شان  حکایت داشت چیزیکه ملت افغانستان شاهد برگزاری  انتخابات شفاف..

 و  عادلانه که تمثیل کننده  اراده ملی و مردمی انسان های این سرزمین  که در آن  فعالانه به شکل  گسترده  اشتراک کردند نبودند . در حقیقت حکومت افغانستان بر اساس قانون اساسی کشور عمل نکردند و در برابر خواست مشروع مردم قرار گرفتند  وخواستند  انتخابات  را که سرنوشت  سیاسی این ملت را تضمین و تعیین میکند  به بازی بیگیرد که متاسفانه به آراء مردم خیانت صورت گرفت  و این موضوع باعث گردیده که مردم افغانستان به این پروسه ملی وحیاتی  بی باور شود . فرصت که مردم افغانستان حمایت جامعه جهانی را باخود داشت و در برگزاری چندین دوره ای  انتخابات همکاری نمودند .

به هرحال   انتخابات ریاست جمهوری آینده  نگرانیها زیادرا  از شفاف نبودن آن خلق کرده نموده  چیزی که رئیس جمهور کرزی با رها از برگزاری یک انتخابات شفاف وعادلانه سخن گفته است.  و از طرف دیگر کمیسون مستقل انتخابات  دراین اواخراعلان نمود؛ که به زودی توزیع کارت های الکترونیکی  را در کشو ر اغاز میکنند تا در انتخابات آینده  از آن استفاده شود،  زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از موارد دیگرست که کمیسون انتخابات روی آن زیاد تاکید نموده موضوع که احزاب سیاسی و ائتلاف های اپوزیسیون حکومت ان را غیر قابل قبول خوانده ودایر شدن انتخابات دراین تاریخ اعلام شده  از طرف کمیسون مخالفت کرده است. گرچه تاریخ برگزاری  انتخابات مطابق قانون اساسی کشور عنوان شده اما دلیل که با این تاریخ اعلام شده از طرف کمیسون مخالفت شده  عدم وضعیت مناسب جوی در کشور میباشند ،وضعیتی که برگزاری انتخابات را در بشتر از نقاط کشور غیرممکن  خواهد ساخت . چون در اکثری ولایات از کشور وضعیت جوی نامناسب واب هوای سرد اجازه نمی دهندکه مردم پای صندق رای دهی رفته رای شان  را استعمال کنند؛ از جمله ساحات مرکزی و شمال افغانستان زمستان ختم نمی شود؛واز طرف دیگر زمینه کمپاین کاندید ان ریاست جمهوری دراین ساحات مساعد نخواهد بود؛  اینهاهمه  مشکلات تخنیکی است که در برگزاری یک انتخابات شفاف اثر گزار میباشند  .  روی همرفته انتخابات ریاست جمهوری درست در شرایط برگزاری میشود که این کشور بادو مشکل اساسی روبروخواهد بود  .  یکی خارج شدن  قوت های بین المللی ودیگر ناکام ماندن پروسه صلح حکومت و بالا رفتن گراف ناامنی ها در کشور .

گرچه حلقه های از درون  حکومت افغانستان و یک عده کارشناسان سیاسی زمینه را طوری تحلیل و ارز یابی میکنند که افغانستان بعد از 2014 به طرف بحران خواهد رفت و حضور نیروهای خارجی در کشور حیاتی است. حکومت افغانستان قادر نخواهد بود  تا امنیت و ثبات رادرکشور تآمین نمایند.  باور ما این است که جامعه جهانی وامریکا در رهبری شان تعهدات راکه در قسمت تجهیز ، آموزش و حمایت تخنیکی نیروهای رزمی افغانستان نموده عملی سازد. این فرصت مساعد نخواهد شد که افغانستان به گذشته برگردد . برنامه صلح حکومت افغانستان یکی از موضوعات پیچیده دیگری هستند که تاحال موفق نبوده و جغرافیای جنگ هرروز درکشور گسترش یافته  اینها همه موارد میباشد که مردم مارا در یک وضعیت نامعلوم قرار داده است . تنها راه که باقی مانده رفتند افغانستان بسوی یک انتخابات شفاف وعادلانه میباشند  و این مسولیت حکومت افغانستان است  که زمینه را برای یک انتخابات سالم مساعد بیسازد و بگذارد کمیسون مستقل انتخابات کارش را به درستی انجام دهند و اعتماد از دست رفته مردم را دوباره برگرداند. ما امیدوارهسیتم که رئیس جمهورکرزی مسولیت تاریخی وملی خویش را بصورت درست در قبال ملت و برگزاری یک انتخابات عادلانه وشفاف  انجام دهد و از دخالت در کارکمیسون مستقل انتخابات دست وردارد در غیرآن صورت به بازی گرفتن انتخابات و منهدسی کردن آراء ملت به نفع کاندید مورد نظر شان خیانت و جفای بزرگ در حق این مردم خواهد بود باورما این است که تازمانی که حکومت قانون اساسی کشور و منافع ملی را در برگزاری انتخابات پیش رو در نظر نداشته باشد بعید میدانیم که انتخابات سالم و آزاد داشته باشیم.نوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic