اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:پنجشنبه 10 اسفند 1391-01:08 ب.ظ

فرمان؛ باعث بهبودی یا بدترشدن امنیت

صلح نیاز وخواست مردم افغانستان میباشند. نیازکه دراین دوازده سال بصورت اساسی وجدی به آن متمرکز نشده است، باوجود حضور قوت های خارجی و مصارف هنگفت اقتصادی و نظامی هنوز جغرافیای امنیت وسعت پیدا نکرده بلکه برعکس هرروز جغرافیای جنگی گسترش پیدا کرده است. ..

کمیسون تحکیم صلح، شورای عالی صلح، میزبانی چندین کشور برای گفتگو و آدرس ها دیگر موفق نشدند که پروصه صلح را در کشورتقویت نموده ونبض گفتگو ها در دست گیرد درادامه این وضعیت هفته های اخیر  سروصدای های از میدان وردک بلند شد که نیروهای ویژه امریکای به  خانه های مردم رفته به ازیت وآزار روستایان ومردم محل می پردازد این سرو صدا ها باعث واکنش تند رئیس جمهور کرزی روبرو شد وفرمان را دراین خصوص صادر نمود که طی دوهفته نیروها ویژه ی امریکای باید میدان وردک را ترک نمایند. موضوع که از سوی سخنگوی این نیروها رد شد گفته شده هیج سندی وجود ندارد که این نیروها مردم محل را ازیت یا به قتل رسانده باشد؛ اما بهر صورت میدان وردک یکی از ولایت میباشند که فعالیت های شورشیان طالب درآن زیاد محسوس بوده است که در مقاطع مختلف امنیت این ولایت را به چالش کشیده است، و ازطرف دیگرشاهرا کابل هرات و کابل قندهار از این ساحه عبور میکند وطالبان بااستفاده از نفوذ که در این ولایت دارد هراز گاهی مواد اکمالاتی ناتو را به آتش کشیده و در کشتن مسافرین این شاهرا ها اقدام نموده است؛ که تابستان گذشته مردم  شاهد گزارشات از سربریدن ده ها شهروند بی گناه این کشور بوده است؛اما پس از حضورومستقر شدنی نیروهای ویژه امریکای دراین ولایت گراف ناامنی ها تاحدی کاهش یافته است این  وضعیت میرساند که حضور این نیروها درتامین امنیت در این ولایت موثر واقع شده است و از حمله های طالبان بر مسافرین شاهرا ها وآزار ازیت مردم جلوگیری نموده است .

فرمان رئیس جمهور کرزی ظاهرآ درپی درخواست مردم محل ووالی این ولایت صورت گرفته است و صدور این فرمان باعث شد تا واکنش تند کارشناسان داخلی و خارجی را درپی داشته باشد، به باور اگاهان امور نظامی و سیاسی این فرمان در حقیقت باعث تقویت روحیه رزمی مخالفان مسلح دولت خواهد شد دستان نیروهای رزمی افغان را ازپشت بسته کرده  ومیدان وردک را دربست دراختیار مخالفان مسلح قرارداد و این فرمان باعث گسترش وفعالیت های بشتر طالبان در این ساحه خواهد شد.

چالش ها و نگرانیها از گسترش ناامنی ها دراین اواخر درکشورشدت یافته  است، باورما براین است که عدم یک مکانیزم  درست امنیتی ونظامی دراین دوازده سال گذشته  باعث شده که این مردم هرروز متحمل قربانی های ناخواسته شود و هرروز در سوگ عزیزان ازدست داده شان اشک بریزد واز طرف دیگر فعالیت ها و تحرکات دشمن مسلح مردم افغانستان در چند قدمی کابل نزدیک شده است وپایتخت کشور را تهدید نظامی  می کنند. دعواها وتلاشی خانه ها مردم در قریه و قصبات کشور توسط قوت های خارجی سال ها است که نگرانهای را خلق نموده است ولی امروز ادامه این وضعیت بردامنه ای این نگرانیها بشترافزوده شده واین مشکل باید در اوایل روی شان کار دقیق صورت میگرفت تا ریشه این حساسیت ها ومشکلات از همان آغاز خشکانده میشد کاری که رئیس جمهور کرزی از همان اوایل توجه جدی به آن نکرد واین بی توجهی حالا خودش به یک مشکل اساسی و کلان مبدل شده است. این درحالی است که افغانستان در شرایط حساس زمانی قرار دارد و صدور همچو فرمان ها وموضوع گیرهای تند رئیس جمهور زیاد به مشام نیروهای ائتلاف خوش نمی خورد واین واکنش ها قطعآ دراین شرایط به نفع افغانستان نیست .نوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic