اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:یکشنبه 18 فروردین 1392-02:49 ب.ظ

از صلح شش ماهه پاکستان ؛ تا طرح امیر

رئیس جمهور كرزی طی سفر که هفته گذشته به  قطر داشت با امیر قطر روی  چگونگی گشایش دفتر سیاسی برای طالبان و نحوه برگزاری جلسات فی مابین شورای عالی صلح افغانستان و نمایندگان طالبان تبادل نظر نمودن ظاهرا جانبین به این نتیجه رسیدند كه دولت افغانستان مصئونیت  رهبران طالبان را در افغانستان بپذیرند و طالبان بالمقابل از حملات انتحاری وخشونت بر مردم بی دفاع افغانستان دست بردارند..

به باورآگاهان سیاسی ونظامی سفر رئیس جمهور به قطر دست آوردی نداشته است این درحالی است که طالبان بارها اعلام نموده اندکه با حکومت افغانستان گفتگو نمی کند و جانب حکومت کابل را به رسمیت نمی شناسد.  ولی  رئیس  جمهور روی نقش قطر  در آرودن صلح و کشاندن طالبان به میز مزاکره خوش بینی از خود نشان داده است .

این تلاش ها نشان میدهد که رئیس جمهور کرزی تعهد نموده  که برای آوردنی صلح دست به هرکاری خواهد زد، حتی حضور طالبان در قدرت سیاسی ومصونیت دادن رهبران طالبان که هنوز هم حکم حملات انتحاری را در این کشور صادر می کنند.

حامدكرزی پس از سفر از دوهه در یكی از سخن رانی هایش، از ملاعمر رهبر طالبان دعوت بعمل آورده است، تا در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، خود را كاندید نمایند و نقش اساسی را در اینده سیاسی افغانستان داشته باشد.  این درخواست رئیس جمهور کرزی از رهبر طالبان بعد برگشت از قطر حرف حدیث های را در محافل سیاسی و خبری ایجاد نموده است .

حالا بحث این است که ایا قانون اساسی کشور به حامد کرزی چنین اجازه را میدهد که از رهبر طالبان رسمآ بخواهد، تا درانتخابات ریاست جمهوری پیش رو اشتراک نمایند، این در خواست در شرایطی مطرح شده که طالبان عملآ در جبهه جنگ با حکومت افغانستان قراردارند و از طرف دیگر موضع گیریهای حامد کرزی  ملت افغانستان را نگران ساخته اند.  دراین میان سوالات را نزد مردم افغانستان خلق نموده اندکه آایا رویکرد جناب رئیس جمهور کرزی برای آوردن صلح حرف مردم افغانستان است ؟ یانه  یا طرح پیشنهادی امیر قطر برای حضور طالبان در قدرت سیاسی افغانستان میباشند ؟ و یا دست های بزرگتری دیگر در کار است  انهم نقش امریکا و حضور پرقدرت پاکستان در معادلات صلح و سمت سو دادن جریان های افراطی درمنطقه  ازجمله در پروسه ثبات و امنیت افغانستان در پشت صحنه ؟

گذشته از این مسایل آیا طالبان قانون اساسی کشور و دست آوردهای یک دهه گذشته در افغانستان را خواهند پذیرفت؟ جواب این سوالات را گذشت زمان پاسخ خواهند داد.

روی هم رفته اگر طالبان به قطر اعتماد داشته باشد ونقش امیر قطر در کشانیدن طالبان به گفتگو با حکومت افغانستان موثر واقع شود فکر کنم این موضوع بسیار سهل انگارانه خواهد بود، بخاطیری آن که برنامه صلح و تامین امنیت  در این کشور از کنترول حکومت افغانستان خارج شده وشکل منطقه ای را به خود گرفته است، تا زمانی که روند صلح به شکل شفاف و روشن از طرف حکومت افغانستان دنبال نشود و حمایت همه جانبه کشورهای دخیل در قضیه صلح افغانستان از جمله پاکستان صادقانه نباشد پروسه صلح موفق نخواهد شد.

حامد كرزی بیش از 12 سال از برادرانش حمایت كرده است  شاید سرانجام  پایان حمایت از طالبان همین باشدکه ملاعمر پس از پایان كار حامد كرزی دراریکه قدرت سیاسی در افغانستان تكیه زند. و اگر رهبر طالبان با حمایت گروه های همسو شان  در انتخابات اشتراک نمایند و فرضآ قدرت سیاسی در دست گیرد چه گونه  حکومتی را ایجاد خواهند کرد.

باور ما این است که مردم افغانستان بایست فریب سیاست گزاران و سیاست مداران حاكم در كشور را نخورند و باحفظ وحدت وهمبستگی، بیداری شان را حفظ نموده واز تبلیغاتی که اذهان مردم افغانستان را مخشوش می کند نه حراسندو  با روحیه ملی  در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان اشتراک ورزند.نوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات