اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:دوشنبه 24 تیر 1392-10:29 ق.ظ

از گشایش دفتر طالبان در قطر، تا طرح خصمانه‌ای پاکستان

سال‌ها است که جنگ مردم این سرزمین را به سطوح آورده است و تا مین صلح و امینت رویای تحقق ناپذیر مردمان این دیار شده است. حالا بشتر از یک دهه است که افغانستان قربانی می‌دهد و حضور جامعه جهانی با تمامی دار، نداری‌شان در افغانستان شکست خورده است و دشمنانی افغانستان هرروز طرح نو در می‌اندازد تا به اهداف شم شان نزدیک شود.

بعد از چند سال حرف حدیث‌های صلح ومذاکره با طالبان در این اواخر دفتر این گروه به کمک امریکا در قطر بازگشایی شد هدف آن گفتگوهای صلح و کشانیدن طالبان به میز مذاکره گفته شده است؛ اما به پس چند روز طالبان اعلام کرد که این دفتر سیاسی را ترک نموده و حاضر نیست با حکومت افغانستان گفتگو نمایند؛ و حکومت افغانستان و شورای عالی صلح از این کار طالبان ناراحت شدن و گفتند بسته شدن دفتر طالبان در دوحه روند گفتگوهای صلح را به مشکل مواجه می‌سازد..

این در حالی است که در این اواخر سیاست‌مدارانی غربی از آ درس های مختلف در پروسه صلح و مذاکره با طالبان اظهاری نظرهای داشته است و از جمله نماینده پارلمان انگلیس ازمدت ها قبل از طرح تقسیم افغانستان به هشت زون سخن رانده بود و یگانه راه تا مین صلح را تقسیم این کشور به چند زون بیان کردند؛  و از طرف دیگر سفری که دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس در افغانستان داشت حامد کر زی این موضوع را به ایشان گفته و ظاهراً آقای نخست‌وزیر این شایعه را رد کرده است و گفته که حامیان غربی افغانستان موضوع که مردم افغانستان به آن علاقه نداشته باشد دست به آن کار نخواهیم زد و مردم افغانستان از این موضوع نگران نباشد.

سفر دوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا در افغانستان در زمانی صورت گرفت که بم طرح مشاور امنیت ملی پاکستان در خصوص تا مین امنیت در افغانستان ترکید و این طرح را با سفیر افغانستان آقای داود زی در پاکستان شریک ساخته و از تقسیم این کشور به چند ایالت وسپردن چند ولایت  به طالبان و تغیر قانون اساسی و اساس نظام فدرالی را به حکومت افغانستان پیش کش نموده است.

این طرح با واکنش‌های روبرو شده است عده موافقان وعده مخالفان بازاری بگومگوهای صلح و تأمین امنیت در کشور را گرم ساخته است؛ اما طرح این‌گونه موارد می‌تواند سوا لات زیادی را در ذهن‌ها خلق نمایند.

آیا طرح این‌گونه راحل‌ها افغانستان را به ثبات نزدیک می‌سازد؟ یا دست‌های دیگر دورتر از آن‌سوی مرزها و دور از همسایه‌ها است برای خرابی این کشور؟

اگر این طرح خریدارانی در داخل افغانستان داشته باشد که راه صلح و خوشبختی را در نظام فدرالی می‌بیند به باوری کارشناسان سیاسی نظام فدرالی در افغانستان راه را برای تأمین صلح و ثبات در این کشور.

هموار نمی‌سازد علاوه بر اینکه کمکی برای آوردنی صلح در کشور نمی‌کند بلکه هرج مرج های تازه‌ای در کشور در خواهید گرفت و سپردن چند ولایت به طالبان موضوع نیست که روند خشونت‌های طرح ریزه شده را تحت کنترل آورد در حقیقت افغانستان با سهل‌انگاری‌ها و برخورد ساده‌لوحانه حکومت در قبال مبارزه علیه طالبان زمینه را برای حضور طالبان  دوباره مساعد خواهی ساخت و پروژه طالبان بار دیگر کارش دوباره آغاز خواهد شد و این دور از انتظار نیست و امریکا و متحد ین شان حالا تصمیم گرفته است به هر طرحی که راه را برای برون رفتن آبرومندانه‌شان از این کشور کمک کند گام بر خواهد داشت اما آنچه که مهم است سرنوشت مردم افغانستان است که حالا قرار نیست مردم افغانستان در باره سرنوشت خودش تصمیم گیرد بلکه این دوستان بین‌المللی و همسایه‌هایشان است که بعد از یک دهه مبارزه درصددی مشروعیت بخشیدن به طالبان و حامیان انها هستند و برای ظهور دوباره‌شان طرح‌های نو به حکومت رئیس‌جمهور کر زی پیش کش نموده‌اند و برای تأمین منافعشان دست به هر کاری می‌زند. فکر نکنم انگلیس باهم پیمانی استراتژیک شان پاکستان مشکل داشته باشد و خلاف منافع شان در منطقه کار کند و پاکستان بارها از منافع  شان در افغانستان نگذشته است و همیشه برای تأمین منافعشان در افغانستان مداخله کرده است؛ و این حکومت افغانستان هست که سیاست دوگانه پاکستان را  به فال نیک می‌گیرد و رئیس‌جمهور کر زی در جواب سو الی که اگر به پاکستان حمله شود موضوع شما چه است؟ جناب رئیس‌جمهور جواب می‌دهد که در کنار برادرانی پاکستانی خودمی استیم! اما این برادرانی پاکستانی هستند؛ که  یک دست دوستی دراز می‌کند و دست دیگرشان تروریزم و انتحاری برای مردم افغانستان می‌فرستد و حاضر نیست صادقانه با جانب افغانستان در گفتگو صلح همکاری نمایند و از نقش که دارد در کشاندن طالبان به گفتگو با حکومت افغانستان گام بردارد. این جاهستند که رفتار های پاکستان نشان میدهد این همسایه سرطانی در صدد است با طرح تقسیم افغانستان و انتخاب گزینه نظام فدرالسیم با مشوره امریکا و انگلیس در ادامه سیاست خصمانه‌شان پیش از هرزمانی فعال‌تر باشد و این مردم افغانستان که باسیاست ناسنجیده و غلط آقای کر زی یک بار دیگر قربانی سیاست‌های شم پاکستان شود.نوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات