اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:یکشنبه 6 مرداد 1392-09:11 ب.ظ

در شب‌های قدر آغازگر باشید

میراث علی (ع) را بنگر، بنگر که چگونه تمام نیکی‌ها را برای بشر به ارث گذارده. بنگر که چگونه خالق زیبایی‌هایی از جنس انسانیت بوده و مپندار که در آن محراب و با آن ضربت علی پایان یافت، مپندار که باید زانوی غم در آغوش گیری و سیاه‌پوش زنده‌ترین حقیقت تاریخ شوی. علی زنده است و تو می‌توانی وارث تمام آموزه‌های علی باشی، می‌توانی وارثی باشی بر این راه، سهمی بردار...

 می‌توانی، سهمت را خود انتخاب می‌کنی. می‌توانی سهمی را برداری به اندازه ستردن اشکی از گونه‌ای که از روزگار سیلی خورده. می‌توانی سهمت را در به دوش کشیدن کیسه بر زمین مانده علی تعریف کنی. ولی راهی هم هست، آسان‌ترین راه گریستن است، آسان‌ترین و بدترین راه. سهمت می‌تواند گریستن باشد. اگر این سهم را برگزیدی، در حق علی ظلم نکن، گریستن تو علی را خشنود نمی‌کند. اگر این سهم را برگزیدی، این گریستن را به سوگ برای علی نسبت مده، به زنده‌ترین حقیقت، به زیباترین کلام، به دستانی که زندگی می‌بخشد، این سهم را برای خود بردار، به روزهای رفته بنگر. اگر که در روزهایت دلی را شاد نکرده‌ای، اگر رسالتت بر انسان بودن را به نیکی انجام نداده‌ای، اگر روزی را گذرانده‌ای بی اینکه دردی از همنوعت را شنیده باشی، دیده باشی، یا برطرف کرده باشی، اگر شبی را گذرانده‌ای و در میان عباداتت نلرزیده‌ای از اشک‌هایی که به ظلم بر گونه‌های بی‌پناهی جاری می‌شود، می‌توانی ناله سر دهی و به ظلمی که به خود کرده ای تا ابد گریه کنی، ولی در سوگ علی گریستن را انتخاب نکن که علی زنده‌ترین حقیقت تاریخ است. 

آری علی تنهاست، چرا که در کوچه پس کوچه‌های شهر من و تو یاری نمی‌یابد، ولی گریستن چاره درد نیست، همراه شو تا تنها نباشد، برخیز; علی تنهاست، چرا که داستان وحی نبی سال‌ها است که با گوش کودکان غریب، غریبه شده. تو می‌توانی قصه گوی شب‌های یتیمان شوی، همان‌ها که علی در واپسین دم حیات زمینی‌اش، فرمود «خدا یا خدایا در باره یتیمان، مبادا گاه سیر و گاه گرسنه باشند». علی تنهاست، چرا که هر چه چشم در چشم مان می‌دوزد و صدای بیداری می‌دهد، هیچ یک برنمی‌خیزیم. برخیز که فرصت گریستن نیست. قیام کن سیاهی بیدادمی کند; علی تنهاست، چرا که ما شبی را که رستگاری‌اش را ندا داد به غفلت می‌گذرانیم، به بیداری‌های ظاهری. غفلت کافی است، بیدار شو در شبی که بیداری فضیلتی است، بیداری‌ای که همراه است با آگاهی، آگاهی از جامعه، از سیاهی‌های نقاط فراموش‌شده شهر، از شب‌های پر درد فراموش‌شدگان همیشگی، آگاهی از رسالتی که بر دوش داری، در شبی که رستگارترین انسان‌ها سوگند یادمی کند به خدای کعبه رستگاری‌اش را، رستگاری را فرمان می‌دهد نه غفلت را، شبی که علی با زخم سرش به یاری یتیمان برمی‌خیزد، انسانیت را فرمان می‌دهد و راه را نشان می‌دهد. درد خویش را که دردی عمیق‌تر از درد جان انسانی را می‌آزارد و تو موظفی که به یاری‌اش بشتابی، شبی که علی جویای حال قاتلش می‌شود، عدالت را فرمان می‌دهد، گذشت را، مردانگی را، کرامت را... و اینک زمان آن رسیده که برخیزی. علی چشم بر چشم تو دارد و پیامی می‌دادت، دور نیست، کافی است که از تعلقاتت، از تعصباتت چشم برداری و نگاه مهربان و نگران علی را ببینی. علی نگران است، نگران انسانیت زنگارگرفته در دل‌ها، نگران مظلومیتی که در گلوی مظلومان خفه‌شده. علی نگران است، حی است و حقیقت، یاری می‌طلبد. اینک زمان اثبات است ادعای پیروی‌اش را، گام‌هایت را با قدوم پرنورش که همراه سازی، راه پیدا می‌شود، راهی به زیبایی انسانیت و به عظمت علی. این است که قدری می‌افزاید به این شب‌ها. در تاریکی‌های شب، بار فقیر نوازی بر دوش گیر، کیسه‌ای که فانوسی از عشق است و هر کجا که می‌رود ایمان را به ارمغان می‌برد، پر از برکت و ایمان و عشق. وقت تنگ است، رستگاری فرمان شب قدر است. تو در این شب با ناله و اندوه رستگاری نخواهی یافت، مولایت بی‌تاب دردمندان است، قیام کن و اقتدا کن، هم اینک، با عمل، نه با کلام، پیرو راه علی باش تا درهای گشوده شده رحمت را ملاقات کنی.
وبرای لحظاتی همدم فراموش‌شدگان شهر خویش باشید و اشکی را از چهرهای بزداید و لبخندی را بر لبی مهمان کند تا شاید دردی را که میراث علی ست کمی التیام بخشد. در این راه همه باید رهرو باشند، نه به سخن که با عملی عاشقانه، عملی که با اتحاد نتیجه‌ای خواهد داشت به زیبایی نور، نوری که مرگ سیاهی را نوید خواهد داد. 
جانم فدایت مولایم که رمز انسانیت و مردانگی را در تاریخ بشریت ثبت کردی و برما است که علی گونه باید زندگی کرد؛ اما انچه که دیده می شود در این شهر سیاهی همه را فراگرفته است و از انسانیت خبر نیست!

نشر شده در خبرگزاری جمهور    و هفته نامه تبلیغ

http://www.jomhornews.com/humanright/36166.htmlنوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic