اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:پنجشنبه 10 مرداد 1392-11:57 ق.ظ

خشکسالی، مکمّل انتحار و ناامنی

افغانستان کشوری است کوهستانی و سرشار از منابع آبی و زارعتی؛ اما از ولایات نیمروز و غور خبر می رسد که مقامات محلی نسبت به خشکسالی و کمبود شدید آب آشامیدنی حالت اضطراری اعلام نموده است. این وضعیت نشان میدهد که حتی مردم در بسیار از نقاط این کشور بشمول نیمروز و غور به آب آشامیدنی هم دسترسی ندارند. کم توجهی دولت افغانستان در ساختن بندهای آب گردان و حفرچاههای عمیق در نقاط آسیب پذیر این کشور باعث شده است که مشکل خشکسالی بعد از انفجار و انتحار، مردم را به ستوه بیاورد و افغانستان را در قطار کشورهایی مثلی سومالی قرار دهد؛ گرچه افغانستان به لحاظ فساد اداری هم از این کشور سبقت گرفته اند اما خشکسالی چالش دیگری است که این دوکشور را به هم نزدیک ساخته است.

حداقل ۳۵ تا ۴۰ درصد مجموع اراضی افغانستان، استعداد کشاورزی را دارا است که از کل این میزان، در حال حاضر ۷۵ درصدآن هنوز، بایر مانده است و از اراضی زیرکشت هم مقداری، کوکنار کشت می شود؛ ولی از نظر آب های زیر زمینی و سطحی نسبت به کشورهای همسایه مثل تاجکستان و پاکستان، افغانستان غنی می باشد و تنها ۳۵ درصد از ٱب های کشور استفاده می شود و ۶۵ درصد شان از کشور به هدر می رود.

 به گفته استاد مسعود، استاد دانشگاه کابل اگر از منابع آبی درست استفاده شود زراعت ما تقویت و محصولات زراعتی ما افزایش پیدا می کند بطوری که ما قادر هستیم تا ۱۶۷ ملیون نفر را توسط مدیریت درست آب و زمین، نان بدهیم ولی از آب کشور استفاده نمی شود.

سازمان ملل متحد نیز با انتشار گزارشی گفته بود که افغانستان از مجموع آب دریای آمو فقط دو درصد آن را استفاده می کند و بیشتر آب های آن به کشور های همسایه سرازیر می شود. در حالی که افغانستان تا این اندازه از منابع طبیعی آبی برخوردار است اما بر اساس آمارهای منتشر شده، بیش از نه میلیون نفر از مردم، متاثر از خشکسالی و فقر در کشور ما زندگی می کنند.

در یک حساب سرانگشتی دیگری که مجلس سنا از هدر رفتن آبهای طبیعی ارایه داده این است که با هدر رفتن بیشتر از ۷۰ درصد آب به بیرون از مرزهای افغانستان، کشور ما بیشتر از ۷۵ میلیارد دالر به دلیل ضایعات آب افغانستان، خساره مند می شود. حال با توجه به این آمارها آیا واقعاً افغانستان و مردم این سرزمین مستحق خشکسالی  است؟ و باید از نظر عقب ماندگی و فقر منابع آبی و معدنی و کشاورزی در کنار سومالی قرار بگیرد؟

 مشکل در کجا است ؟

اساساً مشکل کار به نظرم این جا است که دولت افغانستان در دوازده سال گذشته نه آبهای سرگردان کشور را  مهارکرد و نه سیستم کشاورزی در کشور توسعه پیدا کرد و نه مردم این سرزمین با روشهای مدرن کشاورزی آشنا گردید.

بیش از یک دهه است که میلیون ها دالر کمکهای جامعه جهانی  برای مردم  افغانستان سرازیر گردید اما متاسفانه حکومت افغانستان هیچ تلاشی را برای ایجاد تحول در توسعه کشاوزی و مهار آب های سرگردان کشور انجام ندادند. عدم برنامه های ملی و زیربنایی در بخش های کشاورزی و آبرسانی باعث شده است که مشکل آب زراعتی و آشامیدنی به یک معضل کلان دیگر در این کشور تبدیل شود و در این راستا کشورهای کمک کننده و نیز دولت افغانستان اگر واقعاً می خواستند که مردم افغانستان از این مشکل رهایی می یافت باید  برای توسعه کشاورزی و مهار آبهای سرگردان افغانستان کاری را انجام می داد و با ساختن سدهای آب گردان و حفر چاه های عمیق  و کنترل آب های سرگردان، قبل از ایجاد این بحران مانع وضعیت موجود می شد.

به راستی برای کشوری که این همه منابع غنی آبی و زمین های زراعتی دارد، تاسف آور نیست که دچار قحطی  و خشکسالی شود و دست نیاز برای سیرکردن شکم شان به دیگر کشورها و ملت ها دراز کند؟

به راستی ما چرا از ۷۵ میلیارد دالری که افغانستان هرساله از هدر رفتن آبهای سرگردان از دست می دهد استفاده نکنیم که چشم به انتظار کمک های بیرونی باشیم و تا چه زمانی دست گدایی به کشورهای کمک کننده دراز کنیم؟ این وضعیت، بدبختی و بی کفایتی ما را نشان می دهد که برای زنده ماندن محتاج بیرونی ها باشیم.

واقعا جای تاسف است، در حالی که جهان از نبود و یا کمبود آب با چالش ها و بحرانهای بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و حتی آب اقیانوس ها را با هزینه بسیار بالا برای مصارف آشامیدنی، شیرین می کنند، اما مردم افغانستان که از منابع غنی آب برخوردار هستند، نمی توانند استفاده کنند.

 داستان آب در کنار فقر، وحشت، انفجار و انتحار، بیکاری، قانون شکنی، فساد اداری و… میراث ماندگار این حکومت خواهد بود که نسل حاضر برای نسل های بعدی این سرزمین روایت خواهد کرد. خشکسالی اکنون مکمّل ناامنی و انتحارگری شده است تا بدبختی های مردم افغانستان را تکمیل کند.

نشرشده در خبرگزاری جمهور و هفته نامه صفحه جدید

http://www.jomhornews.com/humanright/36426.htmlنوع مطلب : اقتصادی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic