اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:یکشنبه 25 اردیبهشت 1390-03:10 ب.ظ

اهمیت خانواده درجامعه.


خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی، اساس تشکیل جامعه و حفظ عواطف انسانی است. خانواده باید هر چه بیشتر مورد توجه قرار گرفته و تلاش بشود که از اختلاف خانوادگی جلوگیری به عمل آید.

یکی از عوامل مؤثر در رفتار خود، خانواده است. محیط خانه نخستین و با دوام ترین عاملی است که در رشد شخصیت افراد تأثیر می گذارد. کودک ویژگیهایی از والدین خویش به ارث می برد و از این راه پدر و مادر زمینه رشد و پیشرفت افراد را فراهم می نمایند. نفوذ والدین در کودکان تنها محدود به جنبه های ارثی نیست، بلکه در آشنایی کودک با زندگی جمعی و فرهنگ جامعه نیز خانواده نقش مهمی را ایفا می کند. موقعیت اجتماعی خانواده، وضع اقتصادی آن، افکار و عقاید، آداب و رسوم، ایده آل ها، آرزوهای والدین و سطح تربیت آنان، در رفتار کودکان نفوذ فراوان دارد. شکل و ساختار خانواده ها، طرز ارتباط هر یک از اعضای خانواده با یکدیگر و جامعه ای که خانواده در آن به سر می برد، در تمام موارد یکسان نیست.

 بنابراین تأثیر خانواده ها در رفتار افراد مختلف است. در یک خانواده، شکل کار و طرز ارتباط اعضای خانواده ها به گونه ای است که محیط خانواده را برای تأمین احتیاجات اساسی کودکان، چه در زمینه جسمانی و چه در زمینه روانی، مساعد می سازد.

خانه محلی است که کودک در آن کارهای گوناگون را فرا می گیرد. گاهی والدین آگاهانه چیزهایی به کودک می آموزند، اما در موقعیت های متعدد دیگر، از روش کار و رفتار والدین چیزهایی را فرا می گیرد که خود آن ها متوجه نیستند. کودک در خانه تجارب فراوانی کسب می کند. از طریق این محیط کوچک است که کودک با دنیای بیرون آشنا می گردد و با کودکان دیگر و بزرگسالان که به مناسبتی به خانه رفت و آمد دارند، تماس حاصل می کند.بنابراین، کودک یاد می گیرد که کارها را با شور و هیجان انجام دهد. کودک علاوه بر اینکه از مشاهده رفتار والدین، به تدریج آن ها را می شناسد؛ راه و رسم زندگی و مهارتهای زیستی را نیز با تقلید از اعمال آن ها فرا می گیرد. کودکان مانند بیشتر بزرگسالان خیلی زود امور را تعمیم می دهند، وقتی کودک، رفتاری از والدین خود مشاهده کرد، تصور می کند دیگر بزرگسالان نیز همین گونه عمل می کنند. مثلا اگر پدرش همیشه با خشونت رفتار کند یا با مادرش دعوا و مشاجره دارد، به نظر او، همه پدر و مادرها همین وضع را دارند، آنچه درباره پدر و مادر درک می کند، نسبت به دیگران تعمیم می دهد. محیطی که کودک در آن متولد می شود و رشد می یابد، مهم ترین نقش را در چگونگی رفتار دوران کودکی او دارد. از آن مهم تر، این محیط عمیق ترین تأثیر را در رفتار عمر جوانی او نیز خواهد داشت.  اما آنجه فعلآ مهم است در شرایط کنونی کنترول فرزندان بصورت اگاهانه باید صورت گیرد . امروز در کشوری ما افغانستان ما یگ بحرانی اجتماعی را تجربه می کنیم  و اما درین  میان  نسل جوان است که هرروز قربانی شعار های شرین و فریبنده می شود واین درست درمقابل  هویت و شخصیت اسلامی ما است امروز نسل جوان دارد از راه بی راهه می شود ومسیری اصلی شان که خود یابی ورشد فرهنگ دینی است دارد از مسیر خارج می شود.نوع مطلب : فرهنگی واجتماعی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات