اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:چهارشنبه 27 مهر 1390-10:24 ق.ظ

خود کشی این هم در نظام های لیبرال؟

بحران اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری باعث شده تا بسیاری از اروپایی‌ها دست به خودکشی زده و در این میان مردم لیتوانی ناامید‌تر از بقیه کشورها‌اند.گسترش روزافزون خودکشی در سال‌های اخیر باعث شد تا سازمان جهانی بهداشت روز 10 سپتامبر (19 شهریور) را به عنوان "روز جهانی پیشگیری از خودکشی" معرفی کند و در این روز برای برخی کشورها برنامه‌های خاصی در نظر بگیرد.

در حال حاضر خودکشی برای افراد 15 تا 44 سال یکی از عوامل اصلی مرگ است و خودکشی‌های نافرجام حدود 20 برابر تعداد خودکشی‌هایی هستند که به مرگ منجر می‌شوند.

هم اکنون آمار خودکشی در جهان 16 نفر به ازای هر صد هزار نفر است و بطور متوسط در هر 40 ثانیه یک ‌نفر خودکشی می‌کند. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده در هر سال بیش از یک میلیون نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند، زیرا میزان خودکشی در چند دهه اخیر به میزان 60 درصد در جهان افزایش داشته است.البته بحران اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری باعث شده تا اروپایی‌ها بیشتر از کشورهای آسیایی دست به خودکشی بزنند و آمار خودکشی در میان این کشورها از سال 86 تا 88 به طور چشمگیری افزایش یافته است.به گزارش خبرگزاری مهر، مجله پزشکی "لانست" در یک تحقیق جدید اعلام کرد آمار خودکشی در شش کشور اتریش، فنلاند، یونان، ایرلند، هلند و انگلیس در سال 87 به طور میانگین 7 درصد در افراد کمتر از 65 سال افزایش داشته است.

این مجله انگلیسی این اطلاعات را از 10 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در سالهای 79 تا 88 بدست آورده است. در این تحقیق آمار خودکشی شش کشور اروپایی از جمله اتریش، فنلاند، یونان، ایرلند، هلند و انگلیس قبل از سال 83 و چهار کشور جمهوری چک، مجارستان، لیتوانی و رومانی که پس از سال 83 به عضویت اتحادیه اروپا در آمدند، مورد بررسی قرار گرفته است.

در پی بحران اقتصادی آمار خودکشی در یونان 17 درصد و در ایرلند 13 درصد افزایش داشته است. این درحالیست که اقدام به خودکشی در کشورهایی که پس از سال 83 به عضویت اتحادیه اروپا در آمدند، نسبتا در مقایسه با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمتر بوده است.

بر اساس پژوهش این مجله انگلیسی، آمار خودکشی در اتریش در سالهای 86 تا 88 به میزان 5 درصد کاهش داشته و تنها کشور اروپایی بود که با کاهش آمار خودکشی در سالهای اخیر مواجه بود و بسیاری از مفسران دلیل این موضوع را حمایت شبکه‌های اجتماعی از بیکاران می‌دانند.
نوع مطلب : سیاسی شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات