اخضرات ادرس که دیدگاه سیاسی، دینی ، اجتماعی و فرهنگی را نشر می کند. نظرات سالم شما بنده راکمک خواهد کرد .
تاریخ:یکشنبه 16 مهر 1391-08:51 ق.ظ

ازشانزدهمین سالگردی حضرت ایت الله بهشتی در کابل تجلیل شد !

آیت الله بهشتی(ره) از اکابر و اعاظم و پیشگامان جهاد بود که با وحدت طلبی و تلاش، توانست صف واحدی را به منظور مبارزه با متجاوزین بوجود آورند؛ تشکیل شورای انقلابی اتفاق اسلامی و دولت موقت سال 1358 در مناطق مرکزی  بخشی از کارنامه ی درخشان اوست.

شانزدهمین سالگرد ارتحال ملکوتی فقیه وارسته و مجاهد کبیرحضرت آیت الله بهشتی(ره) پس از فراخون ارسال بیش از بیست مقاله تحقیقاتی به دارالانشاء کمیسیون برگزاری مراسم یاد بود شانزدهمین سالروز درگذشت مرحوم آیت الله بهشتی(ره) از سوی بنیاد علمی، فرهنگی و خدماتی حضرت آیت الله سید علی بهشتی(ره)، قبل از ظهر روز جمعه 14 میزان 1391 مراسم با شکوهی در مسجد جامع مدرسه علمیه محمدیه شهید حضرت آیت الله العظمی  واعظ(ره) برگزار شد و در این مجلس باشکوه، رؤسای مجلسین شورای ملی، وزرای کابینه، وکلای پارلمان، علماء، رهبران و شخصیت های جهادی و سیاسی و هزاران تن از اقشار مختلف مردم شریف شهرکابل اشتراک کرده بودند.

پیام رئیس جمهور، جمهوری اسلامی افغانستان حامد کرزی توسط منشی عبدالمجید مشاور رئیس جمهوری در امور اجتماعی قرائت شد.

در این پیام از حضرت آیت الله بهشتی بعنوان روحانی برجسته و مصلح کشور آمده: حضرت آیت الله بهشتی یکی از روحانیون برجسته کشور ما بود. در دوران حیات پربارش، از مسند روحانیت به خدمت خلق الله پرداخت و شخصیت او در جامعه به حیث مصلح اجتماعی بازتاب وسیع داشت.

وی در قسمت دیگر پیام خویش گفت:  از کارنامه های ماندگار آیت الله بهشتی سهم او در جهاد افغانستان بود و او در بسیج مردم علیه تجاوز بیگانه و آزادی میهن کارهای ستودنی به فرجام رساند و بعد از ختم جهاد و پیروزی مردم افغانستان برمسند روحانیت استوار ترتکیه زد و از رخدادهای ناگواری که بعد رخ داد به دور ماند.

سخنرانان در این مراسم آیت الله بهشتی را شخصیت کم نظیر خوانده و کارنامه جهاد و انقلاب ایشان را بسیار پربار و طلایی خواندند.

اولین سخنران این مراسم آقای ابراهیمی ریاست محترم مجلس شورای ملی بود، او علمای دینی را وارثان پیامبران دانسته افزود، حضور پررنگ علمای دینی، در طول مبارزات آزادیخوای و استقلال طلبی مردم افغانستان در برابر استعمار و سلطه گران بیگانه، خصوصا نقش آیت الله بهشتی(ره) در دوران جهاد پرافتخار علیه تجاوز شوروی و در پیکار با حکومت کمونستی دست نشانده آن در رهبری و جهت بخشی سالم مبارزات، ثبت تاریخ درخشان کشور ما می باشد.

رئیس ولسی جرگه افزود: کمونیست ها از همان آغاز به قدرت رسیدن، اکثر علمای تراز اول کشور را دستگیر و به شهادت رساندند. در چنین شرایطی عده ای از علماء مخصوصا مرحوم حضرت آیت الله بهشتی(ره)  رسالت دینی خویش را فداکارانه جهت انجام داده و او یکی از بزرگان جهاد علیه دین ستیزی، تجاوز استبداد و بی عدالتی ها در مناطق مرکزی کشور عزیزما می باشد. 

وی افزود: چنانچه جهاد مردم مسلمان افغانستان در مناطق مرکزی، با پیشگامی و رهبری علما و روحانیون شان، مخصوصا آیت الله بهشتی(ره) شروع و اداره شده و ماهیت دینی داشت که علاوه برسازماندهی مردم در جهاد علیه تجاوز گران و ایادی آنها، مقابله با انواع تبعیض و بی عدالتی های اجتماعی و دفع استبداد سیاسی را نیزهدف خود قرار داده بود.


ادامه مطلب

نوع مطلب : گزارشات شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic